HONDA PUMP WT30XK4C 3"TRASH
Where to find HONDA PUMP WT30XK4C 3 TRASH in Vancouver
Image for reference only
Actual item may look different
Click on image for larger view
Quantity:
Additional Information
  • The WT30XK4C is a 80 mm (3 in) trash pump designed specifically for commercial users. Featuring a heavy-duty, deep-vane impeller and an extra-thick, cast-aluminum pump housing, it s capable of pumping water that contains rocks and debris. An easy-access door is also standard so that the pump housing can be easily flushed. Pumping capacity is 1210 litres per minute. The WT30XK4C is powered by a commercial-grade, GX240, OHV Honda engine for dependable starts and long life.
  • Other standard features include a tubular steel frame, service tool and Oil AlertTM.
  • WATER PUMP TYPE Trash
  • PUMP Centrifugal
  • TYPE Self-priming
  • SUCTION PORT DIAMETER 80.0 mm (3.0 in)
  • DISCHARGE PORT DIAMETER 80.0 mm (3.0 in)
  • LITRES PER MINUTE 1210
  • IMP. GAL. PER MINUTE 266
  • LITRES PER HOUR 72600
  • IMP. GAL. PER HOUR 15960
  • TOTAL HEAD 27 m (89 ft)
  • SUCTION HEAD (TOTAL LIFT) 8 m (26 ft)
  • PRIMING TIME @ 4.5 M (14.8 FT.) 90 seconds
  • PUMP BODY Aluminum
  • IMPELLER Conical cast iron
  • Honda ENGINE GX270T2
  • TYPE 4-stroke, OHV, single cylinder
  • DISPLACEMENT 270 cc (16.50 CID)
  • LUBRICATION SYSTEM Forced spray
  • GOVERNOR Mechanical centrifugal
  • STARTING SYSTEM Recoil starter
  • FUEL TANK CAPACITY 5.30 L (1.17 Imp. gal)
  • OIL ALERT Standard
  • DRIVE UNIT TYPE Direct coupled / mechanical seal
  • FRAME TYPE Full frame
  • LENGTH 66.0 cm (26.0 in)
  • WIDTH 49.5 cm (19.5 in)
  • HEIGHT 51.5 cm (20.3 in)