HONDA WB20XT4C PUMP 2"
Where to find HONDA WB20XT4C PUMP 2 in Vancouver
Image for reference only
Actual item may look different
Click on image for larger view
Quantity:
Additional Information
  • 600 LITRES/MIN. 132 GALLONS/MIN. HONDA GX120 4 H/P MOTOR,
  • TOTAL LIFT - 26' / TOTAL HEAD - 105'
  • Other standard features include Oil Alert , tubular steel frame and hose strainer.
  • WATER PUMP TYPE De-watering, general purpose
  • PUMP Centrifugal
  • TYPE Self-priming
  • SUCTION PORT DIAMETER 50.0 mm (2.0 in)
  • DISCHARGE PORT DIAMETER 50.0 mm (2.0 in)
  • LITRES PER MINUTE 620
  • IMP. GAL. PER MINUTE 136
  • LITRES PER HOUR 37200
  • IMP. GAL. PER HOUR 8160
  • TOTAL HEAD 32 m (105 ft)
  • SUCTION HEAD (TOTAL LIFT) 7.5 m (24.6 ft)
  • PRIMING TIME @ 5 M (16.4 FT.) 110 seconds
  • PUMP BODY Aluminum
  • IMPELLER Cast iron
  • Honda ENGINE GX120T2
  • TYPE 4-stroke, OHV, single cylinder
  • DISPLACEMENT 118 cc (7.20 CID)
  • LUBRICATION SYSTEM Forced spray
  • GOVERNOR Mechanical centrifugal
  • STARTING SYSTEM Recoil starter
  • FUEL TANK CAPACITY 2.0 L (0.44 Imp. gal)
  • OIL ALERT Standard
  • DRIVE UNIT TYPE Direct coupled / mechanical seal
  • FRAME TYPE Full frame
  • LENGTH 49.0 cm (19.3 in)
  • WIDTH 36.5 cm (14.4 in)
  • HEIGHT 42.0 cm (16.5 in)